Dřevo v koupelně

30.04.2012 14:47

 

Co se týče obav z vlhkého prostředí koupelny, můžete je s klidným svědomím hodit za hlavu! Dřevěný nábytek, sanita i koupelnové doplňky se totiž podrobují moderním metodám zpracování s nezbytnou impregnací. Výrobky z exotických dřevin jsou v koupelnovém prostředí obecně považovány za odolnější, avšak ani ty tuzemské nezaostávají. Proti negativnímu působení vody a vlhkosti jsou vybaveny velice účinnými „zbraněmi“, které zabrání poškození povrchu výrobků, průniku vlhka do nitra materiálů a jeho následnému zkroucení.

Na exponovaná a nejvíce ohrožená místa – například na čelní plochy nábytkových skříněk – instalují někteří výrobci takzvanou bio desku. Tu tvoří až tři vrstvy křížem lepeného masivního dřeva, které se nedeformuje. Další metodou je ošetření hran nábytku a jejich polepení třeba voděodolnou překližkou či některým z jiných impregnovaných materiálů. Hrany totiž bývají nejčastějším místem vstupu vlhkosti do nábytku a dalšího vybavení. Pokud se to stane, může se dřevo začít kroutit, bobtnat, a dokonce i hnít, až dojde k jeho znehodnocení.

Stejně jako pro jakékoli jiné dřevo v bytě i pro to koupelnové platí, že čas od času potřebuje pravidelnou údržbu. Pokud jednotlivé kusy nábytku občas napustíte přírodním olejem, odmění se vám svou prodlouženou životností a přirozenou krásou.

 

Co je „in“

 

A jaké že dřevo je právě nejvíce v módě? Na trhu je v současné době tolik dekorů a druhů dřevin, že máte určitě z čeho vybírat. Ať již sáhnete po některé z tuzemských dřevin nebo se raději přikloníte výrobkům ze dřeva exotického, jistě neuděláte chybu a každé dřevo zaujme svým originálním dekorem.

„Z dřevěných dekorů bylo v koupelnách dříve poměrně oblíbené zebrano, dnes používáme více monotónní dekory – třeba tmavý eben nebo bělený dub,“ vysvětluje posun v módních trendech Martin Tochaczek, produktový designér společnosti Aqua Trade. Momentálně se velké oblibě těší jak tmavé dřeviny – wengé či eben –, tak i dřevo ve světlejších odstínech. Do této skupiny se řadí buk, javor, bělený dub, bambus a celá řada dalších. Nemůžete-li se rozhodnout pro jeden jediný druh a hodláte do interiéru vašich domácích „lázní“ zakomponovat více různých dřevin, pamatujte, že mix příliš mnoha dekorů dřeva v jedné místnosti bude působit chaoticky.

 

Zdařilé imitace pro opatrné

 

V koupelně mají však své místo také imitace přírodních materiálů, které v mnoha případech bývají téměř k nerozeznání od originálů, pocházejících z dílny matky přírody. Mezi nejoblíbenější a také nejzdařilejší patří bezesporu keramické obklady a dlažba. „Kolekcí napodobujících přírodní dřevo se dají výborně kombinovat s nekonfliktními jednobarevnými obklady ve velkém i menším formátu, nebo s imitací přírodního kamene,“ doporučuje Pavla Nováková zastupující značku RAKO, která nabízí hned několik „dřevěných“ kolekcí.

Nejen keramické imitace jsou velmi zdařilé a napodobují dekory i povrchovou strukturou přírodního dřeva včetně nepravidelné kresby letokruhů i suků. Dokážou imitovat také dřevo staršího data se všemi jeho nedokonalostmi – například letitá prkna napadená červotočem. Inspiraci najdete ve článku Nové obklady: Vypadají jako dřevo!.

A kterému „dřevu“ v koupelně byste dali přednost vy, tomu pravému, či praktickým imitacím? Nebo jste zastánci toho, že do koupelny patří bílá barva, která je synonymem čistoty?

zdroj: prozeny.cz