Bydlení ze dřeva

09.04.2012 19:44

Pokud budeme posuzovat dřevo jako materiál na stavbu domu z hlediska mechaniky, tepelné techniky a estetiky k životnímu prostředí, nenajdeme mezi ostatnímy materiály konkurenci. Dřevěné stavby u kterých je přiznána přirozená krása dřeva, v sobě nesou působivý estetický náboj. I proto dřevo přibližuje člověka jeho původnímu přírodnímu prostředí.

 

Oblíbenost roste

V České republice můžeme pozorovat značný nárust počtu dřevostaveb, kdy poslední roky lze označit za rekordní, neboť právě dřevostavby téměř zdvojnásobily svůj podíl mezi všemi realizovanými stavbami. Představují u nás 3 – 4 procenta stavebního trhu, ale to ovšem stále ještě v porovnání se sousedním Rakouskem a Německem (10 a 15 procent), popř. Kanadou (přes 70 procent) nebo Spojenými státy (60 procent) nepředstavuje příliš vysoký podíl.

 

Proč dřevostavbu?

Dřevostavby mají různé vlastnosti. Je známo, že trpí horší akustickou izolací, méně se už ví jejich dobré odolnosti vůči ohni a pokročilé ochraně proti houbám a červotočům. Nižší schopnost akumulace tepla nebrání dřevostavbám, aby se zařadily mezi nízkoenergetické či pasivní domy. S tím spojené možnosti vytápění jsou široké – od krbu spolu s přímotopy po plynový kotel. Pokud se pro dřevostavbu rozhodneme, nabízí se nám nejjednodušší možnost jejího pořízení, a to na klíč. Ta může být realizována jak podle typového projektu, tak také dle individuálně vyhotovené projektové dokumentace, ale pokud chceme hodně ušetřit můžete si dřevostavbu postavit i svojí pomocí.

Dnešní dřevostavba může vypadat jako moderní dům, který je k nerozeznání od toho zděného, stejně jako typický srub zasazený do horských oblastí. Meze v podstatě žádné nejsou. Vše záleží pouze na představě zájemce, výtvarné potenci architekta a dovednostech projektanta. Pro realizaci domu ze dřeva se vždy nejdříve rozhodujeme mezi dvěmi hlavními variantami – masivní dřevostavbou, či montovanou konstrukcí. Celkově lze rozlišit pět typů dřevostaveb, jenž jinak vypadají, jinak se stavějí a pochopitelně se vyznačují i odlišnými vlastnostmi.